top of page

2 maja 1820 roku - nazwa Nowosolna oficjalnie ogłoszona!

Wprowadzenie

1820-05-02: Pod zaborem rosyjskim, za panowania tytularnego króla Aleksandra I Romanowa i na mocy generała piechoty i pierwszego namiestnika Królestwa Polskiego w Warszawie (Józef Zajączek ) spolonizowano dotychczasowe oficjalne niemieckie nazwy wszystkich nowo utworzonych kolonii. Powstaje nazwa Nowosolna, która jest wolnym tłumaczeniem nazwy niemieckiej Neu-Sulzfeld (po niemiecku sól to salz).

Posiadacze kalendarza wydanego na 2024 przez Nowosolniankę być może zauważyli, że odnotowaliśmy to wydarzenie w naszym kalendarzu.

Z tej okazji chcielibyśmy zaprezentować tłumaczeni wyjątkowego tekstu historycznego Volksfreund Kalender z roku 1927, który w oryginale jest wydrukowany pismem gotycki, więc tłumaczenie nie było łatwe, ale współczesne możliwości techniczne podołały zadaniu.


Streszczenie artykułu z Volksfreund Kalender 1927

Zgodnie z historią zawartą w artykule z Volksfreund Kalender z roku 1927, Nowosolna, znana wcześniej jako Neu-Sulzfeld, była jedną z głównych miejscowości założonych przez niemieckich osadników na początku XIX wieku. Niemieccy koloniści, przybyli ze szlacheckiego miasteczka Sulzfeld w Badenii, pragnęli zachować kulturę i wiarę swojej ojczyzny, stąd utworzenie parafii ewangelicko-augsburskiej w 1805 roku.

Zakładanie Nowosolnej zbiegło się z planami utworzenia miasta, które ostatecznie nie doszły do skutku z powodu braku wody. Mimo tego, Nowosolna szybko stała się centrum religijnym i kulturalnym dla okolicznych wsi. Znaczącym wydarzeniem dla parafii było uzyskanie pierwszego stałego pastora w 1826 roku, co umocniło jej niezależność. Z biegiem lat, dzięki zaangażowaniu kolejnych pastorów, rozwijała się nie tylko infrastruktura kościelna, ale także społeczność lokalna.

Nowosolna, mimo prób inkorporacji do gminy ewangelickiej w Łodzi, utrzymywała swoją niezależność i w 1837 roku ostatecznie stała się samodzielną parafią. Rozwój parafii, w tym budowa nowego kościoła w 1904 roku, był dowodem na rosnącą rolę i znaczenie Nowosolnej w regionie.

Niestety, I wojna światowa i późniejsze konflikty mocno zaszkodziły społeczności. Mimo ogromnych strat materialnych i ludzkich, Nowosolna przetrwała jako symbol wytrwałości i wierności tradycji.

Refleksja nad historią Nowosolnej uświadamia nam, jak głęboko tkwi nasza społeczność w tradycjach i jak silne są korzenie, które łączą nas z przeszłością. Jako Nowosolnianka, czuję dumę z tego, jak nasza społeczność przetrwała próby czasu, zachowując swoją unikalną tożsamość i dziedzictwo. Nasze dziedzictwo i historia są naszą siłą, a wspólne cele i wartości, które pielęgnujemy, przekształcają nasze osiedle w prawdziwie wyjątkowe miejsce do życia.

Chcę również przypomnieć, że nasze unikatowe produkty, nawiązujące do ośmioramiennego skrzyżowania, są dostępne w sprzedaży internetowej. Są one wyrazem naszej lokalnej dumy i zaangażowania w kultywowanie i celebrowanie naszej lokalnej historii i kultury.

Pełna treść tłumaczenia:131 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page