top of page

Historia Nowosolnej - materiały zebrane ...

Zaktualizowano: 3 gru 2023

Zapraszamy do lektury zebranych przez nas informacji o historii Nowosolnej.

Osiedle Nowosolna, ukryta jak perła na granicach Łodzi, jest miejscem, gdzie historię splata się z teraźniejszością, a wiele zakątków ma swoją niepowtarzalną opowieść.

To tutaj, pod rozgwieżdżonym łódzkim niebem, leży ośmioramienna gwiazda - kiedyś Neu-Sulzfeld, potem wieś Nowosolna, a dziś Osiedle Nowosolna - która od ponad dwóch wieków jest świadkiem przemian, radości i wyzwań losu tej ziemi.


Historia Nowosolnej Pierwotny plan Neu Sulzfeld Nowosolna z 1802 roku


Historia Nowosolnej sięga czasów, kiedy to każdy dzień był przepełniony pracą rąk ludzkich, splatających ze sobą nić rzemiosła, kultury i tradycji. Od 1801 roku, kiedy to osada została założona przez niemieckich osadników, przez burzliwe lata II wojny światowej, aż do współczesności, Nowosolna była świadkiem i uczestnikiem ważnych wydarzeń w historii Polski.

W tej małej części Łodzi, ośmioramienne skrzyżowanie, niczym kompas wskazujący kierunki świata, stało się symbolem połączeń, interakcji i niewyczerpanej energii społeczności lokalnej. To właśnie tam, na tym niezwykłym skrzyżowaniu, mieszkańcy Nowosolnej codziennie przecinają swoje ścieżki, tworząc wielowymiarową mozaikę życia.


Taką mozaiką są też mini-mapy Nowosolnej, zebrane przez nas i wykadrowane z większych map historycznych. Poniżej kompilacja wideo tych map:


Zapraszamy do lektury zebranych przez Nowosolniankę informacji o historii Nowosolnej

Zapraszamy też do współpracy przy rozwijaniu tej strony: nowosolnianka@gmail.com

206 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page