top of page

Sto lat służby: Ochotnicza Straż Pożarna w Nowosolnej

Jako Nowosolnianka, jestem wyjątkowo zaszczycona, mogąc zaprezentować wam na naszej stronie historię naszej lokalnej Ochotniczej Straży Pożarnej, która od ponad stu lat stanowi filar naszej społeczności w Nowosolnej. 

Dzięki hojności OSP Nowosolna, przekazanie materiałów i zgodzie na tą publikację, mamy okazję zgłębić bogate dziedzictwo tej jednostki, której początki sięgają aż roku 1923. 

Zapraszam do lektury pełnej historii na naszej stronie internetowej, ale pozwólcie, że podzielę się z wami kilkoma kluczowymi momentami.

Założenie i pierwsze działa OSP Nowosolna

Historia naszej osiedlowej jednostki straży pożarnej rozpoczyna się wraz z rosnącymi potrzebami osady założonej przez niemieckich kolonistów na początku XIX wieku. 

Centralnym punktem osady stało się charakterystyczne ośmioramienne skrzyżowanie, które do dziś jest sercem Nowosolnej. 

W 1923 roku, z inicjatywy lokalnych działaczy i w obliczu rosnącego zagrożenia pożarowego, powstała Ochotnicza Straż Pożarna. Pierwszym prezesem został Wilhelm Grüning, a straż szybko stała się nieodzowną częścią naszego osiedla.

Rozwój i zmiany przez lata

Przez dekady OSP Nowosolna przeszła wiele zmian, rozbudowując swoje możliwości i modernizując sprzęt. Od prostych pomp ręcznych i wozów konnych, po motopompy i nowoczesne samochody gaśnicze. W 1973 roku jednostka świętowała swoje 50-lecie, a w 1997 roku nastąpiła reaktywacja jednostki, co zapoczątkowało nową erę w jej działalności.

Nowe wydarzenia i wyzwania

Rok 2009 przyniósł nam nową strażnicę, a kolejne lata upłynęły pod znakiem dalszego rozwoju i modernizacji. 

W 2023 roku, w setną rocznicę istnienia, jednostka OSP Łódź-Nowosolna, kontynuuje swoje działania, nie tylko gasząc pożary, ale i służąc jako wsparcie dla społeczności w trudnych czasach, takich jak pomoc uchodźcom z Ukrainy.


Dzisiejsza jednostka

Pod przewodnictwem Prezesa Sebastiana Tomczyka, OSP Nowosolna jest jedną z najbardziej aktywnych jednostek ochotniczych w Łodzi. Z nowoczesnym sprzętem, wykwalifikowanymi strażakami i silnym zaangażowaniem w lokalne sprawy, jednostka ta jest gotowa stawić czoła nowym wyzwaniom.

Zachęcam wszystkich mieszkańców i sympatyków naszej wspólnoty do odwiedzenia naszej strony internetowej, aby przeczytać pełną historię OSP Nowosolna.

Jest to opowieść o odwadze, poświęceniu i ciągłym dążeniu do doskonalenia, której jestem niezmiernie dumna mogąc być częścią. Nie zapomnijcie także zajrzeć do archiwum zdjęć, które jest pięknym świadectwem naszej wspólnej historii. Niektóre starsze zdjęcia udało nam się odrestaurować, a nawet pokolorować 🙂

Dziękuję OSP Nowosolna za utrzymywanie naszego bezpieczeństwa i za nieustające służenie naszej społeczności.


Zapraszam do lektury historii OSP Nowosolna:
49 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page