top of page

Ulica Fromborska na Osiedlu Nowosolna w Łodzi.

Z inicjatywy Rady Osiedla Nowosolna i zgodnie z Uchwałą Rady Miejskiej w Łodzi z 11 października 2023 osiedlu Nowosolna pojawiła się ulica Fromborska.

Jest to wyjątkowy fakt, szczególnie dla mnie.

We Fromborku ukończyłem szkołę podstawową, tam odebrałem pierwszy dowód osobisty, wciąż mam tam rodzinę i odwiedzam Frombork co roku.

Frombork to malutkie, piekne miasteczko. Liczy ok 2000 tysięcy mieszkańców, a więc mniej niż nasze Osiedle.

Największą sławę temu miastu przyniósł Mikołaj Kopernik.

Dziś są imieniny Mikołaja, a rok 2023 został ogłoszony rokiem Mikołaja Kopernika.


Mikołaj Kopernik, wybitny astronom, który zrewolucjonizował nasze rozumienie wszechświata, miał głębokie związki z Fromborkiem. Przez większość swojego życia, Kopernik był związany z tym miastem, gdzie mieszkał na wzgórzu katedralnym. W Fromborku, Kopernik opracował pierwsze zarysy swojej teorii heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego, korzystając ze skromnych instrumentów takich jak kwadrant słoneczny, sfera armilarna i triguetrum.

Przez 48 lat swojego życia, Kopernik był kanonikiem kapituły warmińskiej w Katedrze Fromborskiej, co świadczy o jego głębokim zaangażowaniu w sprawy kościelne i społeczne miasta. Okres spędzony w Fromborku, który wynosił około 30 do 40 lat, był najbardziej twórczym czasem w jego życiu, pełnym znaczących odkryć i pracy naukowej.


Dziś w Fromborku znajduje się Pałac Biskupi-Muzeum Mikołaja Kopernika, które jest poświęcone jego pamięci i dorobkowi. Muzeum to, zlokalizowane w sercu miasta, jest świadectwem znaczącej roli Kopernika w historii Fromborka i całej nauki.


Wprowadzenie ulicy Fromborskiej na Osiedlu Nowosolna w Łodzi, jako hołd dla Kopernika i jego związków z Fromborkiem, jest zatem nie tylko symbolicznym gestem. To przypomnienie o znaczeniu nauki i historii dla naszego współczesnego świata, a także o tym, jak jeden człowiek, dzięki swojej pracy i pasji, może wpłynąć na całe pokolenia.


Nowosolna, z jej unikatowym gwieździstym skrzyżowaniem, staje się w ten sposób miejscem, gdzie historia i nauka łączą się, tworząc przestrzeń pełną inspiracji i edukacji dla jej mieszkańców.65 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page