top of page

Odkryj tajemnice rzeki Miazga w Nowosolnej

Rzeka Miazga, która swój początek bierze w malowniczej Nowosolnej, stanowi ważny element krajobrazu wschodniej części Łodzi. Ta niewielka rzeczka przepływa przez około 5,3 km na terenie miasta, będąc ciekawym miejscem na rozpoczęcie spaceru i odkrywanie uroków lokalnych terenów. Trasa wzdłuż rzeki Miazga to doskonała okazja, by zobaczyć unikalne miejscowości, które kształtują wschodnią granicę miasta.

Jako mieszkanka osiedla Nowosolna, mogę z dumą powiedzieć, że nasza okolica jest wyjątkowa nie tylko ze względu na przyrodę, ale również ze względu na swoją historię i unikatowy układ urbanistyczny. Nowosolna przypomina wielką, ośmioramienną gwiazdę z niepowtarzalnym układem dróg, co jest rzadkością w skali kraju.

Historia Nowosolnej jest głęboko zakorzeniona w czasach, kiedy osiedlali się tu mennoniccy koloniści z Fryzji. To właśnie ich pracowitość mogła przyczynić się do powstania tej niezwykłej osady. Nowosolna, zaplanowana z niemiecką precyzją, miała stać się centrum administracyjnym, co jednak zostało przekreślone przez perypetie historyczne.

Warto wspomnieć, że w XVIII i XIX wieku Nowosolna była ważniejszym ośrodkiem niż Łódź, co świadczy o jej ówczesnej roli. Dziś, po latach zmagań historycznych, Nowosolna jest miejscem spokojnym, z nowoczesnym kościołem parafialnym św. Andrzeja Boboli, którego architektura nawiązuje do gwiazdy - symbolu osiedla.

Kościół w Nowosolnej jest prawdziwym dziełem sztuki z nowoczesną formą i wewnętrznymi elementami, które zapraszają do refleksji i skupienia. Znajdują się tu m.in. rzeźbione stacje Drogi Krzyżowej, które dodają wnętrzu wyjątkowego charakteru.

Powyższy tekst opiera się na artykule Ryszarda Bonisławskiego, który ukazał się w publikacji "Zbiegiem Łódzkich Rzek" z 2008 roku. Jeśli chcesz zapoznać się z pełnym artykułem i zgłębić więcej szczegółów na temat rzeki Miazga oraz historii Nowosolnej, zapraszam do zapoznania się z oryginalnym wydawnictwem.11 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page